2013. március 24., vasárnap

SP500 2013 március 25-29

A ciprusi fejlemények kéz a kézben járnak a görög tragikomédia eseményeivel. Szinte óránként kapkodhatta bárki a fejét a héten, és sokan érezhetik, hogy minél előbb jutottak információhoz annál zavarosabbá vált a kép. Jelenleg így a vasárnap estéhez közelítve még mindig nincs megállapodás, pedig a határidő hétfő. Mivel Ciprus már 2011 óta nem tudja finanszírozni magát a piacokról, így senki sem lepődhet meg, hogy most itt tartunk. Sőt a Moody's már januárban agresszíven leminősítette őket. Az viszont bosszantó, hogy a kb. 20 hónappal ezelőtti stresszteszteken a ciprusi bankok átmentek. Akár a sors fintoraként megismétlődhet 2007, mikor is a hitelminősítők mindent "elnéztek", és az utolsó drámai pillanatokig meghagyták az elsőosztályú minősítéseket, pedig a bajt már az utca embere is érezte a zsigereiben. Most viszont az a helyzet, hogy hiába szólnak a minősítők, hogy itt és ott baj van, gyakorlatilag
lejárató kampányt folytat ellenük a média, hogy ugyan már ők nem tudnak semmit, sőt igazából szükség sincs rájuk, mert valószínűleg érdekből minősítenek. Ám én úgy látom, hogy a minősítők sem tudnak a piac útjába állni, sőt soha nem is tudtak, mint ahogy senki és semmi nem képes erre, na jó talán a FED-et és az EKB-t kivéve. Bőven nem tartom kizártnak, hogy az elmúlt két hónapban leminősített országok problémái hamarosan zsinórban fognak felbukkanni, hisz valahogy már megszoktuk, hogy a tűzoltást mindig a lehető legutolsó pillanatban szeretik elkezdeni. Ebből kiindulva az olasz, spanyol,angol,francia finomságok borzolhatják a kedélyeinket a közeljövőben, az pedig csak hab a tortán, hogy az említett országok az elmúlt pár hét leminősítéseire meg sem rezzentek.
A bili kiborításához nyilván Olaszország áll legközelebb, ahol a választások utáni patthelyzet még mindig fennáll. És mivel a héten mindenki Cipruson rágódott, ez idő alatt lehet fel sem tűnt, hogy az olaszoknál tovább passzolták a labdát: pénteken megkérték Bersani-t, hogy próbáljon meg kormányt alakítani.. Itt is érkezik az a kritikus pont, ami már közvetlenül a választások után borítákolható volt: nagyon nagy valószínűséggel a kormányalakítás nem fog sikerülni, és elképzelhető, hogy új választást kell kiírni. Az időhúzás azonban inkább Berlusconi-nak és a Szabadság Népének kedvez.. E héten egyébként több mint 100 ezer Berlusconi-hívő tüntetett.. Szóval izgalmakból a jövő héten sem lesz hiány. Közben az amerikai piacokon változatlanul mindenki a bullos szemüvegét viseli, és bár az európai piacok jobban meghajoltak a ciprusi történésekre, azért javarészt ott is a bika az úr.
Röviden összefoglalva az alábbi érveket lehet csokorba szedve a bika táptalajának, vagy ürügyének megnevezni, kinek melyik szóhasználat tetszik jobban:

1. az amerikai ingatlanpiac kezd felállni
2. az amerikai munkanélküliség csökkent, de még így is relatíve igen magas
A fenti két pont hitelességét többnyire az elmúlt két hónap makrói sugallják.
3. P/E alapon a részvények még így is olcsók, sőt egyes amerikai újságokban már azt mondják, hogy "meneküljön a biztonságot nyújtó részvényekbe". Úgy gondolom, hogy itt meg kell állnunk egy szóra, mert a hülyeségnek nincsenek határai úgy látszik. A részvénynél nagyon nehéz magasabb kockázati besorolású instrumentumot említeni.. miért is kellene részvénybe menekülni?
4. Amerika a palagáz kitermelésének felfutásával olcsó energiával tudja majd ellátni saját magát, így a termelés beindulhat a határokon belül.
5. A körvonalazódó amerikai-európai szabad kereskedelmi övezet hamarosan létre jön.

Mindenki, aki a három fenti ok valamelyike miatt longban ül legyen tisztában az alábbiakkal:
1. az ingatlanpiaci adatok javulását elsősorban a befektetési szándékkal vásárlók okozzák, szó sincs a
hétköznapi emberek vásárlásainak felfutásáról (ez is eljöhet egyszer,de nem most egyelőre)
2. A jónak tűnő munkanélküliségi és foglalkoztatottsági adatokat az 55 éven felüliek aránytalanul magas munkába állása okozza, szó sincs a frissen sült diplomások jobb elhelyezkedési lehetőségeiről.
3. A P/E-k és a saját részvényvásárlási programok között már vontunk párhuzamot korábban egy külön cikket is szentelve a témának..
4. A palagáz kitermelésére még akár éveket is várhatnak..
5. A szabad kereskedelmi megállapodás még szintén évekre lehet, hisz a tárgyalások még inkább csak egyeztetések, minden halványabb konkrétum nélkül.

A piac technikai részével kapcsolatban mondandóm nem változott a múlt héten leírtakhoz képest, már csak azért sem mert ezen a héten nagyjából ugyan ott zártunk péntek este, ahol az előző pénteken abbahagyták az indexek. Talán csak annyi említésre méltó történt, hogy a jeneket végre elkezdték ütni, melynek indikátora a héten kijött rossz exportteljesítmény volt.. Ezzel egy időben a dollár erősödésére fogadók száma kis híjján történelmi csúcson van, ám ez az esemény a piacokkal érdemben nem korrelál.

És végül egy 2008-as Trichet nyilatkozat: "Egy olyan nyitott és kis gazdaság számára, mint Ciprus, az euró bevezetése védelmet nyújt a nemzetközi pénzügyi válságban."

Mindenki sok sikert, legyetek óvatosak!

Hétfői kiegészítés, néhány gondolat személyében, ami kimaradt a cikkből:
A ciprusi válság ismét felébresztette és mondhatni csúcsra járatta a bankok iránti szkepticizmust, és könnyen
bizalmi válságba torkollhat a dolog, hisz egyre többen jönnek rá, hogy bizony a bankok által kínált legmagasabb fokú garancia sem ér sokat, ezért sokan kp-ben, otthon tartják a pénzüket.. Viszont mielőtt azt hinné bárki, hogy a párnába varrt pénzek nem kerülhetnek veszélybe, el kell hogy szomorítsam őket. Ugyanis, volt már rá példa a történelemben, hogy miután beindult egy mindent elsöprő inflációs hullám és zárolták a betéteket, ezzel egy időben a papírpénzeket "felülbélyegezték", és csak azon pénzeket fogadták el a forgalomba, amiken szerepelt a pecsét. Nos, az elővigyázatosságból bevarrt pénzek a párnába nem kapnak pecsétet, tehát baj esetén nem lehet fizetni velük. Hogy akkor mi a megoldás? Képtelenül hangzik: a legnagyobb címletű fémpénzekben tartani a vagyont. Azt ugyanis nehéz lepecsételni..
A másik gondolatom az előbbiektől teljesen függetlenül:
Tegyük fel, hogy az amerikai költségvetési probléma, az olasz patthelyzet és a ciprusi események kis időre a szőnyeg alá kerülnek, hisz láthatóan a piacot nem érdeklik ezek a hírek.. Tegyük fel, hogy ezek a problémák hamarosan le lesznek porolva, és az eddig a piacot támasztó alapok kifogynak a lőszerből. Hisz az elmúlt 3 hónapban lényegében ugyanazt láthattuk a piacokon: mindent megvettek. Nos, ha ezt a kitartónak tűnő emelkedést az alapok produkálták, akkor valószínűleg nekik is ki kell fogyniuk egyszer a munícióból. Erre optimális időpont lenne a héten záruló első negyedév, hisz ha valóban olyan jó piacra számítanak 2013-ban, akkor a téteket meg is kellett tenniük az első negyedévben. Április hónaptól kezdődően könnyen lehet, hogy a talajvízszerű emelkedéseknek már nem lesz meg a fő mozgatórugója, és a beejtések tartósan lenn is maradnak napon belül.

2013. március 22., péntek

Feltámadhat az arany, ha...

Az aranyra ígértem már jó pár napja egy meglátást, melyet most megosztok. 1730 óta inkább shortos vagyok rá, és 1550 érintése óta azonban körvonalazódni látszik egy szép bull setup (megjegyzem az alakzat ugyanúgy ott van az ezüstben is, talán még szebb is) . A beszálló nagyjából 1500 és 1525 között ígérkezik, minimum 1700-es célárral, de a 2000 dollár elérése sem lehetetlen, ez majd kiderül 1700-nál.
A földgázban a közelmúltban egy nagyon hasonló alakzatot láthattunk, igaz kisebb timeframe-en, de a hatás elég látványosra sikerült.
Lehetséges, hogy a pár héttel ezelőtti 1550 körüli arany alj már maga a beszálló volt, viszont egy hiányzó kis 5-ös Elliott-hullám még inkább 1520 környékére mutat, amit nagyon gyorsan is elérhet az ár. Látva az elmúlt napok ciprusi ihletésű emelkedését 1620-ra, úgy gondolom, hogy ebből ennyire futotta, és egyáltalán nem kell korrelálni, főleg rövidtávon az aranynak a piaci pánikkal. Arról nem is beszélve, hogy a március havi főpivotot épphogy csak sikerült elérni. A többit meglátjuk, én egy 0,3-0,5-ös szorzóval gondolkodom benne ATH-célárral. A stopot ilyen alacsony tőkeáttét mellett még hanyagolnám a beszálló után pár nappal is.
Az arany még függőben lévő alakzata.


A földgáz alakzata, már beteljesült állapotban.

2013. március 18., hétfő

SP500 elemzés 2013 március 18-22

Gondolataim továbbra sem változtak sokat az elmúlt hét óta. A short indokokkal már tele van a szekrény mondhatni, már csak a lényeg hiányzik, a piac esése. Önmagában nonszensznek tartom, hogy miután március 1-jén az Usa belerohant abba a sokat emlegetett szakadékba, még sem történik semmi. Sőt azóta mesébe illő indexemelkedést láthattunk. A Dow 1996 óta nem volt képes zsinórban 10 kereskedési nap alatt pluszban zárni. Persze legyinthetünk, hogy van pénz dögivel, dübörög a QE, aztán majd ha nem lesz, akkor kell shortolni. De kérdezem én: a piac valóban ilyen kegyesen viselkedne? Mert szerintem nem, mondhatni a piac a többséget a gondolataival együtt leradírozza.. És merre van pozicionálva jelenleg az a bizonyos többség? Felfelé. A letéti mutatók nem régiben a 2007 körüli szinteket kezdték súrolni. A nagy rotáció a kötvényekből részvényekbe pedig mese habbal, melyet múlt héten már említettem. A ciprusi balhé senkit nem érhet váratlanul, hisz már emlegettük, igaz sokad rangú veszélyforrásként, a többi short indokhoz képest.
A média és a tömegek azt sem tudják mihez kezdjenek ezzel az infóval, pedig a hír értékelése szerintem egyszerű: az igaz, hogy Ciprus Gdp-je és gazdasági teljesítménye eltörpül az EU számaihoz képest. Itt viszont a hangsúly nem is ezen van, hanem az "üzleti etika" részén. Az EU csupán füttyent és a legbiztonságosabbnak hitt eszközök a bankbetétek rögtön megszűnnek menedékek lenni. Ennyi erővel ezt bárhol máshol is eljátszhatják, hisz mindenki tisztában van vele, hogy az államok adósságai gyakorlatilag visszafizethetetlenek. A bölcsebbek ezt már évek óta tudják, mégis képesek voltunk éveken át emelkedve új történelmi csúcsokra jutva a dőzsölés csalfa látszatát kelteni.. Ciprussal kapcsolatban szeretnék felidézni egy röpke nem is oly távoli emlékképet: közvetlen a nagy 2009-es tőzsdei aljak beállítása után hirtelen állandó médiatémává váltak az offshore paradicsomok, illetve az adóelkerülő pénzek levadászása. Ígértek fűt-fát eme kézenfekvő probléma megoldására, viszont semmit sem tettek a gyakorlatban. A téma szépen lassan feledésbe merült.. Viszont az akkori riogatások közepette az offshore országok térképe átrendeződött. Minden igazán nagy összeget ott tartó embert tájékoztattak a külföldi cégek alapításával foglalkozó cégek, hogy érdemes lenne a "megszokott" Ciprus és Svájc helyett Luxemburgba és egyéb más helyre pozicionálni.. Ez a lehetőség viszont többnyire csak a 10 millió forintnál nagyobb összegeket érintette, mivel az új menedékeknek jelentős többletköltsége van.. Tehát Cipruson és az egyéb kommersz helyeken csupán azon "kisebb" összegek maradtak, akik vagy lusták voltak váltani, vagy bíztak az eredeti jogrendben, vagy pedig kevés pénz fölött diszponáltak. Magyarul a betétesek megrövidítése úgy szólván már csak a "balekokat" érinti jelenleg, hisz az igazi mumusok már rég nem ott tartják a pénzüket. Legalábbis én ezt olvastam ki a pár évvel ezelőtti offshore-hírözönből.
A keddi napon esedékes ciprusi parlamenti szavazásig tehát lehetőleg, aki teheti bírja ki longok nélkül valahogy.. márcsak azért is, mert egy felmérés szerint a ciprusiak 71%-a úgy gondolja, hogy a parlamentnek el kellene utasítani a "kisegítést".
(Persze izgalmakból szerdán sem lesz hiány, hisz a FED nyilatkozhat a "mennyiségi könnyítések" üteméről.)
Érdekesség továbbá, hogy egy olyan ország mint Ciprus, akinek gyakorlatilag nincs semmije a veszteséges bankrendszerén kívül, nem nagyon tudja a hitelezni tudó segítők érdeklődését felcsigázni. Az EU is valószínűleg azért döntött a betétek megnyirbálása mellett, mert csak innen tud elvenni. Ezzel szemben például az oroszok akkor segítenének, ha a ciprusiak eladják a lelküket a Gazpromnak..
De térjünk is vissza a jelenbe. A múlt héten az egyik legfontosabb szentiment mutató ismét jelezte, hogy a pesszimisták aránya ismét kirívóan alacsonyra esett. Ahhoz viszont, hogy erre rájöjjünk elég a Vix értékere rápillantani.. A piaci emelkedés túlfűtöttségét az is jól jelzi, hogy nem régiben a call, vagyis vételi opciók ára hihetetlenül alacsony, szinte csalogatja az embert újabb és újabb longok kötésére. Ezzel szemben a put opciók ára természetesen magasabb, viszont a közelebbi és távolabbi lejáratok áraiban szinte nincs különbség..
Magyarán szólva a piac amolyan hátradőlősen magabiztos long üzemmódban van..
Közben a héten rendeződött végre az új japán jegybankelnök személye, aki újabb és újabb csodafegyverek bevetését ígéri a deflációs küzdelemben. Kérdezem én, ha ennyire egyszerű Japánt talpra állítani, akkor miért nem sikerült bekapcsolni a nyomdagépeket már hosszú évekkel ezelőtt, hisz a defláció náluk már évtizedes jelenség, nem most keletkezett egyik pillanatról a másikra.. A választ persze nem tudom, de feltételezem, hogy igen nagy a baj, ha ilyen eszközökhöz kellett nyúlni. Még maga a kormány is rácsodálkozott nem régiben a japán gazdasági teljesítményre, amikor az az árkorrekció után némi halvány pluszt tudott felmutatni.. Több mint 20% jengyengülés után erre nem értem miért kellett rácsodálkozni. A jegybanki ígéreteknek köszönhetően a jen ellen fogadók pozíciói kb. 6 éves csúcson van..
Az elmúlt hét egyik legnagyobb közvetlen veszélyforrásának az olasz parlament megalakulását gondoltam, mely szombatig is elhúzódott, viszont az amerikai szakadékhoz hasonlóan, szinte minden média hallgat a témáról.. A patthelyzet azonban továbbra is fennáll.
 Az előző napok érdekes fejleményeket hoztak az általam figyelt Aud-réz-olaj áralakulásában, hisz lényegében márcsak abban tudok bízni, hogy legalább egy a három közül súlyosan töri a sokat emlegetett nagy alakzatának alsó támaszát. Ez jelen hétfői állás szerint a réznél már adott: pénteken és hétfőn is napi minimumon zárva csúnya mínusszal több hetes minimumra esett, és ez még szerintem csak a kezdet. Kérdés, hogy mi az a szám amelyet törve igazán megnyílna a talaj alatta. A Gbpusd 2012-es aljának töréséhez hasonlóan, itt is egy relatíve mély számot tudok csak elképzelni, amely 320 környéke a tavalyi minimumok közelében. Prioritásban ő az első jelenleg a három instrumentum közül.

 Őt követi az crude, melyet a havi főpivotja még, ha hajszál híján is, de sakkban tarthat, ez egyezik a pénteki és hétfői maximumaival. Erről a vonalról még nagy esélye lehet a hirtelen fordulásnak. És végül a leggyengébb láncszem az Audusd, mely csütörtökön merészen átvitte a havi főpivotját, és jelen pillanatban is kb. 1%-kal felette tanyázik. Sőt az általam letörési pontnak azonosított 1,0350-et is visszavette. Ez javarészt a múlt csütörtöki napnak köszönhető, ahol az új csúcsokkal együtt korrelálva, plusz valamilyen ausztrál hírrel megtámogatva feltámadt hamvaiból. Ennek következtében egy szép, egészségesnek tűnő fehér heti gyertyát is elkönyvelt. Megfordítani ezt szinte csak úgy tartom elképzelhetőnek, ha a múlt heti minimumot még ezen a héten kiveszi.

A Gbpusd egyelőre megpihen 1,50 körül, viszont ez valószínűleg elég lesz, hogy az Eurusd-t sakkban tartsa. Eurusd longokról talán 1,25-1,27 között lehet majd beszélni, de ez még egyelőre nem következett be. Ezt véleményem szerint mindenféleképp ki kell pipálni először, ha a jövőben még tartós emelkedést akarnánk látni tőle. Persze az esése bőven sikerülhet ennél jobban is. Ennek kapcsán szeretném feleleveníteni egy január eleji gondolatom, mely gyorsan valóra is válhat, ha az Eurusd bekeményítene:

"az euró kötvény létrehozásáról szóló tervek még ez év elején ismét reflektorfénybe kerülhetnek. Annak idején az ügy nem volt egy sikersztori, mármint a tagországok közötti tárgyalásokra gondolok.. Az elmúlt egy évben feltehetőleg csendben folytak az egyeztetések, és az egyes tagországok döntéshozóinak "meggyőzése". Mely véleményem szerint nem sokat változott 2011 vége óta. Akkor viszonylag nyugodt körülmények között megszülethetett volna a megállapodás, de nem sikerült, ezért van egy olyan gondolatom, hogy az euró újbóli tartós gyengülése ismét kiboríthatja a bilit, generálva egy újabb 2.0-s válságot. A félelem övezte piaci körülmények között pedig kiderül majd, hogy még mindig olyan sokan lesznek-e az eurókötvény szkeptikusok.."

Az Euró-index 190-es trendvonala továbbra is jól funkcionál és lényegében nincs veszélyben. Ez egy további apró érv az Eurusd longok ellen.

A múlt hétig prioritásban elsőnek számító dollár-index az Eurusd 1,25-1,27-es szint érintésével valóban elérné régi céláramat a 63,50-öt. Ennek már nem sok híjja.
Ennek kapcsán egy pár hete feltett rajzom:


A Nasdaq egy éves grafikonján továbbra is azonosítható lenne egy formálódó fej-váll..
Az IBM-nek sikerült legyűrni a tavalyi egyben történelmi csúcsát, viszont továbbra is tartom, hogy igen jó kockázat-hozam aránnyal innen már shortolható. Mondhatni, hogy a hibahatáron belül van, hogy a végleges csúcsát most 2013-ban és nem tavaly ütötte:
 http://jupiterportfolio.blogspot.hu/2012/12/hetfoi-kiegeszites_10.html

Mindenkinek jó kereskedést és sok sikert!



Érdekességként néhány grafikon, mely a későbbiekben még alaposan kitárgyalásra kerül:
Elsőként egy kimutatás az ETF-ek térhódításáról:

Forrás: Bianco Research 

A második képen egy megszokott korreláció kezdett szétválni. Az egyik bizonyosan hazudik, vajon melyik fog melyikhez csatlakozni:
 Forrás: Bloomberg


2013. március 11., hétfő

SP500 elemzés 2013 március 11-15

A shortosok rémálma bekövetkezett: a héten kizárólag pluszokat láttunk és látszólag teljesen ok nélkül. Az optimista Draghitól, a jó foglalkoztatottsági adatoktól eltekintve. Az indexek magatartása tulajdonképp semmit sem változott, egy-egy rövid pullback-et talajvízszerű lassú, de betonstabil emelkedés mosott le majd minden alkalommal. Az aktuális makrók és egyéb hírektől függetlenül.
Pedig azt kell mondjam a helyzetet továbbra is változatlanul shortosnak látom, még így sem vagyok optimista ezt a 2013-as évet illetően. A QE-ek, a lakossági részvényvásárlások, és a sajátrészvény-visszavásárlások elsöpörnek mindent. Egyelőre. Az elmúlt hét viszont véleményem szerint nem a vásárlók, hanem sokkal inkább a shortzárók terepe volt. Elég ha csak a Dax-ra gondolunk, amely a kövér pluszos nap végi jó teljesítmény nagy részét gyakran 15perc alatt a 9 órás nyitás után legyalogolta..
A múltkori EPS-ekről írt cikkemhez a héten jöttek a gyanúmat megerősítő információk: miszerint a sajátrészvény-visszavásárlások soha nem látott tempóban haladnak. Az akkori fejtegetésekből kimaradt egy nagyon fontos ok, miszerint ez az értelmetlennek tűnő EPS-trükközés, és a relatíve magas piaci áron való bőséges részvényvisszavásárlások egyik legfőbb oka csupán annyi, hogy a cégvezetők év végi bónuszaik nagy részét a szép EPS-ekért kapják.. A piac bullos mivoltát sokan indokolják még azzal az egyébként szerintem is helyes tényezővel, hogy a tavaly csúcsra járatott kötvénypiacokról, amolyan tetszik-nem tetszik alapon a részvényekbe mennek a giga pénzek. Ennek kapcsán viszont egy rendkívül  precíz elemzést olvastam a minap, amely hosszasan érvel amellett, hogy a "nagy rotáció", ahogy angolszász berkekben mondják egyszerűen hazugság, hisz a kötvény- és részvények ki-beáramlási adatsorain halvány nyoma sincs a pénzek vándorlásának..
Na de ugorjunk tovább: a két fő krízisgócponttal kapcsolatban a médiát mintha kikapcsolták volna: nevezetesen az olasz helyzetre és az amerikai megszorításokra gondolok. Ennek viszont hamarosan ismét böjtje lehet, mely nem csak egy-két napra rázza meg a piacokat. Hisz a háttérben az amerikai egyeztetések folytatódnak, az olasz parlament pedig épp ezen a héten szeretne megalakulni, március 15-dikén.
A héten címlapon szerepeltek olyan címek, minthogy vége a válságnak.. Nehéz erre mit mondani.. Hisz a tőzsde szerint már 2009 óta vége van, miért kell ezt épp most bejelenteni. Külön bosszantónak találom, hogy az alábbi cikkek a válság végét nem fundamentális, tehát gazdasági és társadalmi oldalról vizsgálva vezetik le, hanem abból, hogz a Dow Jones új történelmi csúcsot ütött.. Mintha azt kellene ebből érzékelnünk, hogy az emberiség is pont ugyanúgy előbb van a 2007-es állapotokhoz képest, mint ahogy az indexek legnagyobbika is meghaladta a 2007-es csúcsértékét. De ha már itt tartunk, akkor fogjuk a két 14000 körüli Dow érték időpontjait és tegyük mellé a két időponthoz tartozó munkanélküliséget,költségvetési deficitet, államadósságot, GDP-t stb.. Miután összemértük a számokat egy szó jut eszembe: borzalmas. Egyes számok mint például a munkanélküliség és az államadósság, majdnem duplája az előzőnek. A GDP jó ha fele annyi, a deficiten belül, pedig mintha eltolák volna a tizedesvesszőt eggyel jobbra.. Ez nevezzük szárnyalásnak, a válság végének..
De térjünk rá a dolgok technikai oldalára: az 1550-es SP500 érték, még decemberben úgy fordult meg a fejemben, hogy a legrosszabb esetben jutunk el ilyen magasságokba.. Tény az elliott hullámok alapján elemzőknek igazuk lett az ötös, valószínűleg végső emelkedő hullám kapcsán. Ezek után persze a kérdés, hogy merre tovább..  Továbbra is úgy gondolom, hogy az eddig figyelt instrumentumok rossz egészségi állapota, még rosszabbra fordul, mely magával rántja az egész piacot szőrőstül-bőrőstül..
Az Audusd már sokadik heti fekete gyertyáját hagyta maga mögött, az 1,0350 elhagyásával letörését a legnagyobb valószínűséggel  kijelentettük. A gyorsulása viszont egyelőre elmaradt a sokat emlegetett 0,97-es érték felé. Az ügye még mindig nincs veszve. A réz az elmúlt két hétben hozzárendeződött az Audusd-hez, hisz ő januárban még az álkitörése leradírozásával volt elfoglalva.
A két instrumentumhoz a keveset emlegetett olaj is hozzátársult, csak ő hirtelen, a semmiből támadva masszírozza bő egy éves alakzatának
alsó trendvonalát. Az indexekre nézve talán biztató, hogy a legfelső havit pivotvonalat is sikerült bevenni, annak ellenére, hogy még csak március 8-dikát  írtunk. Ez azért fontos, mert ahogy már említettem az ár 90%-os valószínűséggel a két szélső vonal között szeret időzni az adott hónapban, és mivel a márciusból még 3 hét van hátra így joggal reménykedhetünk, hogy az árfolyam leszédül erről a jelenlegi
szintjéről. A következő két hét elsőrendű céljai a 14000-es Dow és az 1500-ös SP500, ha ez megvan két irányú a játék, meglátjuk a már 2hónapja figyelt instrumentumaink fontos szintjeiket tovább bontják-e vagy sem. A most következő hét első napjaiban  a magabiztos elaprózott emelkedést várok, aztán csütörtöktől ismét ráállíthatják a piacot az aggódásra, hogy mi lesz az ok nem tudom, az olasz alakulóülés jó indoknak tűnik. Az Aud,réz,olaj hármas mellé nem említettem még az Eurusd-t, és abból eredően a Gbpusd-t, illetve a dollár indexet. Múltkor már említettem, hogy a dollárindex emelkedő trendje prioritásban az első, ez nem is sérült most sem, szépen robogunk a régi 63,5-es célár felé (stooq-s usd-index). Az index az elmúlt hetekben visszarántotta az Eurusd-t, csökkenő trendbe állítva azt.
A Gbpusd háromszögéből a letörés szintén megvalósult az 1,36 körüli célár még odébb van. De mint ahogy már múltkor is említettem, ennek elég visszatartó ereje kell legyen az Eurusd-re is. 1,25 és 1,27 között talán beszélhetünk egy lehetséges longról, addig én nem kötözködöm vele.
A jenek pár napos rángás után a további gyengülés mellett döntöttek. A shortom nem zártam, sőt a kis áttét miatt egy ugyanekkora méretű shortot szeretnék majd felfenni 100 tövében (Usdjpy).
Az Eurgbp megcsinálta régi nem túl távoli célárunkat a 0,88 tövét. Innen nagyobb eséllyel shortos inkább, ezen döntést az Euró-index korábban is berajzolt 190-nél lévő trendvonala is támogatja, viszont poziciót nem vennék fel benne.
Az arany szintén közelít régi 1500-ös célára felé, és múltkor már említettem, hogy a következő hetekben ennek megközelítése, illetve ezen támasz életben maradása esetén potenciális longbeszállókat érdemes keresni. Ugyanis egy szép setup kezd kialakulni benne, mely az 1500 kitartása mellett új csúcsra mutat, a 2000 dolláros szint személyében. Érdemes kis áttétellel gondolkodni, hisz a várt hozam
meglehetősen nagy, míg a stopot valahová 1450-re tenném, ennek figyelembe vételével érdemese risk/rewardot számolni. Én 0,3-0,5-es áttétben gondolkodom személy szerint.
A forintot illetően tartom a stabil 300-as Eurhuf várakozásom, ami itt kopogtat már az ajtóban. 302-305 között azonban megpihenhet pár hétre.
Három részvényt tettem e héten figyelőlistára (BSX,TSLA,RENN), melyet később még alaposan kitárgyalunk. Ennek oka annyi, hogy a következő 1-2 hónapban  elképzelhető, hogy 1400 körüli SP500 esetén longra váltok néhány hónapra. Ezt még meglátjuk, egyelőre odébb van a dolog.

Mindenkinek sok sikert, legyetek óvatosak!

Ábrákat még teszek fel a napokban. Maradok továbbra is short a piacra, usdjpy-re,és az audusd-re.

2013. március 4., hétfő

SP500 elemzés 2013 március 4-8

Az e heti írás ma estig várat magára, addig is ajánlom mindenki figyelmébe az előző elemzés hozzászólásait..